Úvod

Operační systém Linux může sloužit mnoha způsoby. Na těchto stránkách najdete informace, jak můžete tento opensource využít ve firmě.

Výhody a nevýhody

každé řešení má své výhody a nevýhody, pojďme si nyní shrnout jak je tomu u Linuxu:

Výhody:

Nízké pořizovací náklady

Široké možnosti konfigurace

Schopnost běžet na starším HW

Nevýhody:

Vyšší požadavky na kvalifikaci správce

Horší podpora některého HW

Distribuce

Existuje velké množství distribucí (více než 400), ze kterých je možné si vybrat. Velké množství z nich je však zaměřeno na řešení určitého problému a pokud požadujeme dlouhodobou podporu, zůstane na výběr pouze několik distribucí.

„Velké“ distribuce

Je několik distribucí, o které se stará velká komunita uživatelů a je jim slibována dlouhá podpora. Z těchto velmi stabilních distribucí vychází množství klonů, které upravují jejich vlastnosti.

Red Hat a odvozené

Red Hat Enterprise Linux  (RHEL) je jednou z nejvíce stabilních a podporovaných distribucí.  Zdrojové kódy distribuce jsou volně přístupné, pro používání je však potřeba zakoupit podporu. Aktuální verze slibují podporu 10 let po vydání. Díky otevřeným zdrojovým kódům vzniklo několik klonů tohoto systému.

CentOS – Community Enterprise OS – binárně plně kompatibilní verze s RHEL

Scientific Linux – je klon RHEL vyvíjený ve Fermiho laboratořích pro vědecké účely, je z velmi velké části binárně kompatibilní s RHEL, je změněno jen několik balíčků, které jsou vyladěny potřebám laboratoře (např. Samba a doplňky do grafického rozhraní). Výhodou o proti CentOS je o něco rychlejší vydávání nových verzí, jelikož vývoj provádějí placení zaměstnanci.

Fedora – není klonem v pravém slova smyslu, tato komunitní distribuce je sponzorována samotným RadHatem  a obsahuje množství novinek, které ještě nejsou zahrnuty ve stabilní veri RHEL.

Debian a odvozené

SuSE

Arch

Kompilované distribuce

V kompilovaných distribucích se všechen software překládá na míru  systému kde běží. To s sebou přináší velký výkon, ale na druhou stranu menší podporu, protože je každý systém trochu jiný. Problém také můžou nastat při migraci na jiný stroj.

Gentoo

Slackware

SMB distribuce

Existuje několik distribucí, které jsou připravené k použití v malých a středních firmách a to především do role interntové brány. Pro tento účel mají připravené správcovské rozhraní, přes které lze provést naprostou většinu nastavení.

Zentyal

ClearOS

Mandriva Business Server

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Výhody operačního systému Linux ve firemním prostředí